celodenný výlet
Vydajte sa s nami približne 300 km južne od Marsa Matrouh, do západosaharskej „oázy Siva“ s jej pokladmi. Sivské oázy, situované v Líbyjskej púšti, asi 50 km východne od líbyjsko-egyptských hraníc a 560 km západne od Káhiry je vlastne skupina oáz, zahŕňajúcich miesto Siwa a niekoľko dedín. Hlavnými obyvateľmi sú Berberi, resp. etnikum Siwa, ktorí sa venujú najmä poľnohospodárstvu.. V starovekom Egypte bol miestny názov Sekhetam, čo v preklade znamená „zem paliem“. So svojimi soľnými jazierkami približne 19 m pod úrovňou mora s údajne najslanšou vodou na svete a nádhernými olivovými a ďatlovými palmami je veľkým lákadlom pre všetkých.
Hora mŕtvych, Mountain of Dead, je známa tiež pod arabskými názvami Gabel Mawta či Jebel El Mawta. Ide o skalnú vyvýšeninu, do ktorej je vytesaných vyše 700 skalných hrobiek, datovaných do doby za vlády 26. dynastie faraónov až po dobu grécko – rímsku. Tieto hrobky poslúžili miestnym obyvateľom i počas 2. svetovej vojny ako skrýša pred vojskom.
Pozostatky mesta Šalí (Shali v jazyku siwa znamená „mesto“) – ruiny starého mesta v centre oázy. História sa datuje do 12. storočia, keď slúžilo na ochranu. Budovy boli postavené z materiálu tzv. Karshif, čo je zmes soli a hliny. Plne obývané bolo až do roku 1926, keď ho 3-dňový silný dážď skoro úplne zničil, niektoré budovy sa však využívajú dodnes.
Jeden z najkrajších prameňov a jazierok oázy sú tzv. Kleopatrine kúpele - prameň Ain Ju, v starovekom období známy pod názvom Prameň Slnka, miesto, ktoré už Herodotos opísal ako Slnečné oko. Vyviera tu prameň s vodou teplou 29 º . Názov tento prameň dostal podľa kráľovnej Kleopatry, ktorá ho využívala na kúpeľ pri návšteve Siwy, keď sa prišla poradiť do Amonovho Oracula. Múzeum Siwa je umiestnené v tradičnom dome a zahŕňa typické miestne predmety, ako strieborné šperky, hudobné nástroje, svadobné kostýmy, koše, keramiku... Toto múzeum bolo vybudované na zachovanie a zobrazovanie artefaktov z bežného života etnika Siwa. Súčasťou výletu je aj nezabudnuteľné Jeep safari v púšti.